RPH



3.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
:
Bahasa Melayu
Kelas
:
3 Cempaka
Tarikh
:
17 .9 .2012
Tajuk
:
Haiwan Peliharaan
Tunjang
:
Berbincang secara berkumpulan
Bidang Pembelajaran
:
Haiwan Kesayangan Saya
Hasil Pembelajaran
:
    1.    Mengemukakan idea,pandangan dan pendapat 
          tentang sesuatu perkara secara terperinci,tepat 
          dan tersusun tentang kempen menyelamatkan 
          haiwan kesayangan.
     2.    Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat 
           majmuk berdasarkan aktiviti cerita berangkai.

Masa
:
 60 Minit
Pengetahuan Sedia Ada

    1.    Murid dapat membezakan antara haiwan liar dan   
          haiwan peliharaan.
     2.    Murid sentiasa berinteraksi dalam kumpulan.

Bahan Bantu Mengajar
:
     1.    Roda gergasi
     2.    Contoh poster kempen
     3.    Kad cerita berangkai
     4.    Tayangan MS powerpoint
     5.    Tayangan video
Pendekatan
:

Induktif
Deduktif
Komunikatif

Kemahiran Bernilai Tambah
:

Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
-  Menggunakan MS power point
Kemahiran Berfikir
- \Membuat kesimpulan
- Menilai
Kemahiran Belajar cara  belajar
Kecerdasan Pelbagai :
-  Interpersonal , intrapersonal, verbal linguistik dan muzikal.
Konstektual

Pengisian Kurikulum
:

Ilmu :
Pendidikan Moral, Pendidikan Seni Visual, ICT
Nilai :
Bekerjasama dan kasih sayang




Langkah
Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Elemen Bestari

Set Induksi
(5 Minit)

1.    Gambar  Haiwan
2.    Guru dan murid bersoal jawab:
-Haiwan apakah ini?     
-Dimanakah selalu anda melihat haiwan ini?




     · Guru memutar roda gergasi.
     · Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar yang ditunjukkan pada roda gergari.
     · Guru mengaitkan gambar dengan isi pelajaran.


BBM:
     -  Roda gergasi
Teknik :
     - soal jawab
KBT :
-Kecerdasan pelbagai : interpersonal

Nilai :
Kasih sayang.


Langkah 1
(20 minit )

1.    Poster:
“Kempen selamatkan haiwan peliharaan”


     ·         Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan.
     ·         Seterusnya guru memberi arahan kepada murid untuk melukis poster yang bertemakan “Kempen selamatkan haiwan peliharaan” dalam kumpulan.
     ·         Murid akan berbincang dalam kumpulan dan menyiapkan poster.
     ·         Murid  membentangkan poster yang dihasilkan.


BBM:
-       Contoh poster kempen.
KBT :
-       Kontekstual
Kecerdasan pelbagai :  visual ruang
Pendekatan :
-       deduktif

Langkah 2
(20 minit )
1.    Menyambung cerita.
Arahan guru :
-        Murid dikehendaki menyambung permulaan cerita oleh guru “

     · Guru meminta murid 
        untuk membuat bulatan 
        besar.
     · Guru memberi arahan 
        dan membaca 
        permulaan cerita.
     · Murid akan 
        menyambung cerita 
        guru.
     · Murid yang terakhir akan 
        membuat kesimpulan 
        atau penutup cerita.


BBM :
-       kad cerita berangkai
KBT :
Kecerdasan pelbagai :
-interpersonal
-verbal linguistik
Kemahiran berfikir
-membuat kesimpulan
Pendekatan :
-       komunikatif

Langkah 3
(10 minit )

1.    Tayangan slide powerpoint gambar ransangan
2.    Bina ayat berdasarkan gambar dan perkataan yang ditayangkan.

     ·         Guru menunjukkan slaid gambar dan perkataan.
     ·         Murid membina ayat menggunakan perkataan yang terdapat pada slaid gambar secara spontan.
     ·         Murid secara berpasangan memeriksa binaan ayat pasangan masing – masing.



BBM :
-       MS powerpoint
KBT :
Kecerdasan pelbagai :
-       Verbal linguistik
Kemahiran berfikir
-       Menilai
Pendekatan :
-       Induktif

Penutup
( 5 minit )
1.    Tayangan video
-       nilai murni
-       sayang terhadap haiwan
2.    Rumusan

     ·         Guru menayangkan video amalan nilai murni terhadap haiwan.
     ·         Guru dan murid bersoal jawab tentang video.
     ·         Murid membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.


BBM :
-       video
KBT :
Kemahiran berfikir
-       membuat kesimpulan
kecerdasan pelbagai
-       verbal linguistik
-       muzikal


No comments:

Post a Comment